Řekli o nás
- Chtěla bych Vám ještě jednou poděkovat za úžasnou besedu, kterou jste pro naše žáky připravila spolu s Davidem a Aničkou. Ještě po ukončení besedy toho spoustu v žácích doznívalo a sdíleli si společně dojmy a názory.
Mgr. Veronika Seidlová, Základní škola a mateřská škola Ludgeřovice
- Můj dojem z besedy s Aničkou Kohutovou byl pozitivní. Děti reagovaly se zájmem, zapojovaly se do diskuze, přispívaly vlastními zkušenostmi. Vyprávění Aničky o jejím životě a o životě jejího přítele, který jako neslyšící studuje medicínu bylo moc zajímavé. Také jsem se dozvěděla spoustu nových informací. Myslím, že jsou takové debaty pro děti přínosné a inspirativní.
- Z pohledu třídní učitelky bych ráda zhodnotila průběh besedy Jsem jedno ucho se žáky 5. třídy. Paní lektorka byla milá, v mých očích profesionálka. Dokázala odpovídat na zvídavé dotazy dětí v průběhu ukázek i prezentace na tabuli. Otázek bylo opravdu mnoho. Celou besedu obohatila i zkušenost dalšího lektora, člověka, který sám přišel o sluch a prakticky dětem ukázal, jaké to mají lidé se sluchovým postižením v běžném životě v určitých situacích obtížné a co mají udělat samotné děti, pokud si svůj sluch chtějí chránit. Děkuji tímto oběma lektorům za tak perfektní výkon a prací se skupinou dětí.
Mgr. M. Kvapilová, ZŠ Gorkého Havířov
- Velmi si vážím návštěvy a besedy pro naše deváťáky u nás na Základní škole Františka kardinála Tomáška ve Studénce, kterou jste společně s Davidem jeho přítelkyní Aničkou a maminkou Davida paní Petrou uskutečnili. Když jste mezi sebou znakovali, děcka ani nedutaly a s nadšením pozorovaly, co si asi tak můžete říkat. Zajímavé bylo povídání o běžném životě, jak to mají neslyšící v mnohých situacích složité. Diskuse se prolnula i do další hodiny, kterou jsem s deváťáky vedla. Žáci znakovali slovíčka, která si zapamatovali, pozastavovali se nad tím, jak je fajn, že dnes mohou lidé s tímto hendikepem studovat a to dokonce i tak těžké obory jako je medicína. Že si dokáží udělat ze sebe srandu. No a když nechtějí nic slyšet, jednoduše sundají ten malý kulatý přístroj na hlavě. :-). Tato beseda žáky opět posunula v přemýšlení a obohatila o další zajímavosti, ke kterým by se za normálních okolností nedostali. Děkuji tímto za naše žáky devátých tříd a těšíme se třeba zase někdy příště.
Marcela Kudlová Hoňková, ZŠ Františka kardinála Tomáška, Studénka
- Beseda s neslyšící paní Kohutovou a paní Širc ze spolku Jsem jedno ucho pro 13 a 14leté žáky 8. ročníku byla jedinečná příležitost seznámit se s člověkem se smyslovým hendikepem. Nikdo z nich dosud neměl tuto možnost ani v okruhu vlastních příbuzných, ani jinde. Žáci ocenili sympatické vystupování obou žen, naprostou otevřenost v odpovědích na jakoukoliv otázku, možnost porovnání objektivního i subjektivního sluchového vnímání u zdravého člověka (sebe samého) a u člověka smyslově hendikepovaného. Viděli používání a důležitost speciálních (mobilních) aplikací v životě neslyšícího člověka, poprvé v životě viděli kochleární implantát a pochopili jeho význam. Pro všechny to byl vhled do života člověka s nevratným omezením a uvědomění si, že zdraví není samozřejmostí a je třeba o něj zodpovědně pečovat od mládí. Jako učitelka a češtinářka vysoce kladně hodnotím kultivovanost projevu a jazykovou úroveň vyjadřování obou přednášejících a profesionálně ucelené vedení besedy. Prožitek a poznání získané během této besedy bych doporučila jako nanejvýš vhodný (i nutný) preventivní prostředek v péči o sluch mladých lidí.
Mgr. Magda Pokludová, tř. učitelka 8. C, ZŠ Zelená 42, Ostrava
- Za sebe a za další účastníky skvělé přednášky ve Spolkovém domě v Karviné - Ráji tímto chci velice poděkovat sympatické a empatické lektorce, vážené paní Ing. Veronice Š I R C. jak srozumitelně pro nás, babičky a prababičky a pro dědu hovořila, užila spisovnou češtinu, přesně artikulovala, správné tempo řeči, usmívala se, měla pro nás pěknou jasnou prezentaci, zodpovídala na všechny dotazy, v úvodu nás motivovala soutěží a rozdala dárky /propisky a praktické tašky Jsem jedno ucho a knihu JSEM JEDNO MORAVSKÉ UCHO / , byla vlídná, pokorná, k nám seniorům se chovala vstřícně, v přednášce, na oživení uváděla konkrétní žijící neslyšící anebo osoby se zbytky sluchu, kteří se naučili příkladně žít s tímto handicapem. Předala nám i nové INFO v ČR , že již této populaci pojišťovny mohou uhradit oba kochleární implantáty. Naše statutární město Karviná, přímo odbor sociální, si ve své historii p o p r v e objednal tuto odbornou aktuální přednášku, za kterou děkujeme. Mám velikou radost, že po ukončené přednášce paní ŠIRC dál zodpovídala s laskavostí na další otázky. Neskonale si vážíme této osvěty.
Mgr. Vlasta Kloudová, seniorka z Karviné (projekt Přednášky pro seniory Na ochranu sluchu není nikdy pozdě)
- Dne 24. 10. 2024 proběhla v Charitním centrum pro seniory Český Těšín beseda pod názvem Přednášky pro seniory Na ochranu sluchu není nikdy pozdě. Lektorka velmi srozumitelně a jasně vysvětlila problematiku ztráty, zhoršení sluchu. Klienti byli informování o možných příčinách, způsobu léčby, kompenzačních pomůckách aj. Cílem besedy bylo oslovit co nejvíce klientů a předat jim důležité informace a poznatky z oblasti zdraví o sluch. Klientům se beseda líbila, aktivně se zapojovali do diskuze.
Natálie Kowalowska, DiS., vedoucí služby a sociální pracovník, Charitní centrum pro seniory (projekt Přednášky pro seniory Na ochranu sluchu není nikdy pozdě)
- Děkujeme za Vaše dvě Přednášky pro seniory Na ochranu sluchu není nikdy pozdě. Naši senioři si přednášky chválili, byly pro ně přínosné. Budeme se zase těšit na viděnou!
Alena Vavříková, Kulturní centrum Frýdlant nad Ostravicí